Blogi ➤   Terviseraja taasavamine

Terviseraja taasavamine

Jaanipäeva eel taasavasime pidulikult Benita Kodu terviseringi, mis on nüüd eelmise 450m asemel 500m pikk. Lindi lõikasid läbi kaks kõige aktiivsemat härrat, kes teistele liikumisega eeskuju näitavad. Avaringi läbijaid kostitasime imeheade, just selleks puhuks värskelt hapendatud kurkidega. Elanike aktiivse liikumise motiveerimiseks on sisse seatud traditsiooniline arvestustabel, kuhu elanikud märgivad päeva jooksul tehtud terviseringid. Suve jooksul tehtud ringid loeme kokku augusti lõpus. 

Benita Kodu majaarst dr Lia Lasn räägib, et liikumine on vajalik igas vanuses inimestele. Sest nagu me teame, et vananedes meie organismi ainevahetus aeglustub, kudedes ei toimu enam nii aktiivseid uuenemisprotsesse ja kasvamist kui varem. Vananemisprotsesse füüsilise aktiivsusega küll takistada ei saa, kuid parema tervise säilitamiseks on liikumine vajalik kõigile eakatele.

Samuti on liikumine ülioluline normaalse kehakaalu säilitamise seisukohalt. Ülekaal põhjustab tihtipeale mimeid teisi tervisehädasid, nt liigne koormus liigestele, mille tõttu on omakorda raskendatud igapäevane liikumine. Lisaks on ülekaal südamehaiguste ja diabeedi riskifaktoriks. 

Tegevusterapeut Liis Niilo selgitab, et igapäevane kehaline aktiivsus on oluline ka lihas- ja luumassi ning liigeste liikuvuse säilitamiseks. Kui inimesel on tugevad lihased ja piisavalt liikuvad liigesed, on tal parem tasakaal ja väheneb kukkumisrisk. Kukkumine on vanemaealiste seas sage probleem, mille tagajärjel võib tekkida liikumise ees hirm ning väheneb oluliselt liikumisaktiivsus. Seega aitab kehaline aktiivsus püsida kauem iseseisvana. Igal eakal on terviserajal liikumiseks tema vajadustele vastav liikumisabivahend, et rada turvaliselt läbida.

Liikumise tähtsus on oluline ka meeleolu parandamise seisukohalt. Igapäevane liikumine aitab eakal kauem iseseisvalt oma eluga toime tulla.

Igapäevaseid terviseringe utsitab tegema päevategevuste koordinaator Terje Mägi.

Terviseringe teevad ka Benita Kodu töötajad!